ÜRITUSED JA UUDISED

Tõsiste suhteteemade intervjuu
Kertu Jukkum kutsus mind 6.11.18 Elu24 portaali ja ka Postimehe veebiväljaande tarbeks intervjuud tegema ning välja tuli jutt kärgperedest, lahutusest, suhte mürgitajatest ja liimidest, samasoolistest paaridest lapsevanematena, ning põhilistest pereteraapias käsitletavatest muredest. Vaadake siit.
Veebiraadio saade kärgperedest
27.10 on eetris “Pere ja Kodu” veebiraadio saade, kus koos saatejuht Tanel Jäppinen-iga räägime kärgpere eluga seotud väljakutsetest. Salvestus toimus juba 5.10 Eesti Ekspressi toimetuse ruumides. Saade on järelkuulatav siit.
Töötuba vaimse tervise kuu raames
11.10 toimus Tervisekliinikus töötuba, kus pereterapeudid Kärt Kase ja Marlen Tammsaar-Ojamets tutvustasid osalejatele, kuidas “Dialoog laste nimel” programm aitab pingelise lahutuskogemusega noorte vaimset tervist parandada. Kohal oli ka Õiguskantsleri büroo laste ja noorte õiguste osakonna juhataja.
Dialoog laste nimel inglise keelne grupp
11.10 alustasid pereterapeudid Kärt Kase ja Marlen Tammsaar-Ojamets esimeste kohtumistega lahku läinud paaridega, kes räägivad omavahel inglise keeles. Siiani on toimunud eestikeelsed grupid, aga tundub, et on vajadus ka välismaalastele grupis osalemist pakkuda. Grupp algab kui vähemalt 4-5 ekspaari on koos. Umbes kolmekuulises ajavahemikus on kaheksa kohtumist nii vanematele kui nende ühistele lastele (aga mõlematele eraldi). Programm pakub alternatiivi kohtuvaidlusele ja vahest ka lepitusele.
EFFT väljaõpe
3.-4.10 toimus Tallinnas tunnetekeskse pereteraapia väljaõpe taas Jim Furrow käe all. Loeng, demonstratsioonid ja videod aitasid saada paremat aimu, kuidas vanemate ja lastega emotsioonidest rääkida ja kõigepealt tekitada turvaline õhkkond, et üldse julgeks ennast avada.
Peer Coachimine 
Imelised Aastad programmi läbi viimisel on kvaliteet väga oluline. Supervisioon UK-st ja USA-st on kallis ja seetõttu on loodud kovisiooni sarnane vaheroll, aitamaks igal rakendaval maal operatiivselt erinevate raskustega toime tulla ja ka ennast grupijuhina arendada. Nn peer coachiks käis 1.-2.10 õppimas ka Kärt Kase. Väljaõppe kaks esimest päeva toimusid Manchesteris Caroline White käe all ning nüüd tuleb uusi oskusi katsetada enne kui veebruaris taas kohtutakse.
VEPA ja koolijuhid
27.09 viis VEPA mentor ja koolitaja Kärt Kase koos Tervise Arengu Instituudi projektijuhi Anita Baumbachiga läbi VEPA programmiga liitunud koolide juhtidele ühepäevase koolituse, kuidas VEPAt oma kooli hüvanguks tööle panna. Oli palju häid mõtteid, positiivset suhtumist ja teotahet. 28.08 oli võimalus sel aastal vast-renoveeritud Pääsküla Gümnaasiumis 1. klassi tunde vaadelda ning sellega algas mentorluskoostöö, mis kestab aasta aega. 22.10 toimub õpetajate väljaõppe teine päev kolmest.
Loeng Laulasmaa koolis
15.10 toimus õpetajatele ja lastevanematele loeng teemal “Koostööoskuste arendamine lapse suhetes”. Arutasime, mida saab kodus teha, et laps oleks koostöövalmim.
Justiitsministeerium ja haldusala tutvus “Dialoog laste nimel” programmiga
19.09 viisid pereterapeut Kärt Kase ja Marlen Tammsaar-Ojamets Justiitsministeeriumis läbi töötoa, kus muuhulgas kogeti, kuidas on olla koolitusel, kus lahku läinud vanemad laste pärast tülitsevad. Kohal olid ka mitmeid kohtunikke ja advokaate, kes kõik tunnistasid, et see on oluline sekkumine, mida sihtgrupile alternatiiviks kohtuskäimisele pakkuda. Ministeeriumi soovil viiakse läbi täiendav töötuba kohtunikele, mis toimub novembris.
Koostööoskuste arendamise koolitus peredele
15.09 algas Tabasalu Noortekeskuses järjekordne koolitus peredele, kus kuue nädala jooksul igal laupäeval kaks tundi käsitletakse erinevat teemat vanematega eraldi, lastega eraldi ja siis koos eesmärgiga parandada omavahelist koostööd. Peredele väga meeldib selline kooskäimise vorm ning seekord kutsusime kokku Harkujärve, Muraste ja Suurupi rahvast. 2019.a. on plaanis jätkata.
Koostöö raadio “Elmariga”
14.09 läks eetrisse esimene vestlus tutvumissaate “Õhus on armastust!” saatejuhtide Kristiina ja Tambetiga. Tagasiside oli nii julgustav, et ühekordne asi muutus regulaarrubriigiks ning on reeglina eetris reede õhtuti kell 20:30. Oleme muuhulgas rääkinud suhetest ja aastaaegadest, uue suhte loomisest pärast vana suhet, tulemas on laste pärast paar ning paari suur vanusevahe. Olge kuuldel!
“Imelised Aastad” alustab
28.08 algas lausa 17-osalejaga “Imelised Aastad” koolitus Sakus. Harku vallas alustavad grupijuhid Kärt Kase ja Külle Kadarik 5.09. Mõlemad grupid lõpetavad detsembris enne pühi.
Liivateraapia peretöös
24.-25.08 pidasid pereterapeudid Laulasmaa SPA-s suvekooli. Läti kolleegid õpetasid, kuidas liivateraapiat peretöös rakendada ning andsid paljudele inspiratsiooni seda proovida. Infot jagati pereterapeudi kutsestandardi ja Vikerraadio “Peresaate” uue hooaja kohta.
VEPA uus hooaeg on alanud
22.08 algas uute VEPA-ga liitunud õpetajate koolitus. Rõõm on, et Pääsküla vastavatud koolimaja tervitab uuel õppeaastal ka VEPA mentorit. Lausa kolm õpetajat ja seega ka kolm klassi on programmiga liitunud.
VEPA suvekool Mäetagusel
16.-17.08 toimus VEPA mentorite kokkusaamine Mäetagusel. Arutati kuhu suunas VEPA programmi koolides arendada ning õpiti ärksameelsuse või mindfulness-i tehnikaid.
“Dialoog laste nimel” tulevik
2.07 kohtusid Tallinnas tülitsevatele lahutatud lapsevanematele mõeldud programmi “Dialoog laste nimel” läbiviijad kogu Eestist, et arutada programmi tuleviku ja teavituse üle. Programm on väga vajalik, osalejate poolt on tunnustav tagasiside, aga siiski on raske gruppe kokku saada ning paljud ei ole programmi olemasolust ka teadlikud.
VEPA tänuüritus
15.06.18 korraldab Tervise Arengu Instituut Käitumisoskuste mängu VEPA tänuürituse, kuhu on oodatud nii VEPA mentorid (ka mina) kui rakendavad õpetajad, et koos möödunud kooliaastale koos VEPA-ga joon alla tõmmata. Siis selguvad ka kirjandikonkursi “Olen VEPA!” tulemused, mille zhüriiliige olen.
EV100 – Sada tundi suhete heaks
Eesti Pereteraapia Ühing algatas Vabariigi juubeliaastaga seoses kingituseks ürituste sarja “Sada tundi suhete heaks”, kus ühingu liikmed koolitavad 2018. aasta jooksul tasuta pereteraapiaga seotud teemadel.
MTÜ Pärnumaa Lasterikaste Perede Liidu soovil toimub 4.06. Kell 15.30-17 Pärnus loengu-töötoa teemal “Probleemi lahendusoskuste õppimine ja õpetamine lastele”. Läbiviijad on pereterapeut Kärt Kase ja perenõustaja-loovterapeut Külle Kadarik.
Vikerraadio “Peresaate” külaline
28.05 salvestame Vikerraadio ülipopulaarse “Peresaate” juhi Katrin Saali Sauliga hooaja viimase saate, kus räägime, miks teraapiasse tulla ja tullakse ning mis seal toimub. Saade on eetris 31.05 kell 21 ning järelkuulatav Vikerraadio kodulehel.
Nõmme Roheliste Väravate Tänava üritusel jagati suhtenõu
27.05 toimus Nõmmel Seljaku tänava piirkonnas traditsiooniline kogukonnafestival. Ühes kodukohvikus pakkus pereterapeut Kärt Kase ka suhtenõu ning huvilistel oli võimalik koos autogrammiga soetada uus raamat “Kuidas hoida armastust?”
Korporatsioon Amicitia kutsub külla
20.05 toimub korporatsioon Amicitia Tallinna korteris pannkoogihommik, kus teemaks taas kuidas suhteid ja armastust hoida. Oluline osa on ka küsimuste- vastuste voorul. Kutsutud on kõik akadeemiliste organisatsioonide liikmed, kuid eelneva registreerimisega.
Enesearenguõhtu
10.05 kell 18:30-20:30 toimub Starfish Academy ruumides enesearengu õhtu, kus taaskord räägin armastusest ja suhtevajadustest. Kohapeal saab osta minu uut raamatut.
Ilmus “VEPA kodu” raamat
8.05 ilmus Tervise Arengu Instituudi eestvõttel raamatuke, mis tutvustab vanematele, kuidas VEPA käitumisoskuste mängu metoodikat, mida paljud Eesti lapsed koolis kasutavad, ka kodus edukalt rakendada – ikka selleks, et suhted oleksid paremad. Mul on hea meel, et aitasin seda kokku kirjutada. Igaüks saab selle endale alla laadida siit.
Psühholoogiaüliõpilaste teeõhtu
7.05.18 kell 19 toimub Tallinna Ülikoolis Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühenduse poolt korraldatav teeõhtu, kuhu mind kutsuti külla rääkima lähemalt suhte- ja paarinõustamisest.
Tabasalu koostöökoolitus
28.04.18 lõpetab Tabasalus teine grupp psühholoogiaklubi raames toimuva koolituse „Koostööoskuste arendamine peres“. Kaks terapeuti on loonud formaadi, kus töötavad nii vanemate kui lastega. Tagasiside on väga positiivne ja lootus on, et gruppide toimumine jätkub.
Anija Valla Haridusfoorum
19.04.18 toimub Kehra Gümnaasiumi ruumides Anija valla Haridusfoorum üldpealkirjaga “Vaimne tasakaal on kõrge elukvaliteedi näitaja”. Plaanis on loeng “Täiskasvanu stress ja läbipõlemine” ja töötuba “Õpetaja ja vanema suhtlemisraskuste ületamine”.
Webinar teemal “Armastuse hoidmine läbi suhtevajaduste rahuldamise”
18.04.18 osalen Starfish Academy poolt korraldataval webinaril, kus keskendume minu uue raamatu “Kuidas hoida armastust?” temaatikale. Vestlus Vallo Arumäega toimub kell 19:30-20:30.
“Imelised Aastad” jätkukursus Pärnus
Pärnu Vaimse Tervise Keskuses algab 16.04.18 “Imelised Aastad” 10-nädalane jätkukursus neile peredele, kes on läbinud 16-nädalase põhiprogrammi. Kui põhiprogrammis keskendusime 3-8 aastaste laste kasvatamisele läbi positiivse distsipliini, siis jätkuprogrammis on fookus rohkem lastega seotud täiskasvanute vahelise suhtlemise, koostöö ja probleemide lahendamise teemadel.