ENDAST

portree2015Ülikoolihariduse omandasin Kanadas, kui 1995.a. lõpetasin seal psühholoogia eriala. Aastaid tegin erasektoris personalitööd kuni 2006.aastal mõistsin, et minu kutsumus on aidata teistel oma suhteid parandada. Selleks alustasin 2007.a kevadel perekonnapsühhoteraapia väljaõpet, mis andis mulle 2011.aasta kevadel pereterapeudi kvalifikatsiooni. Olen Eesti Pereteraapia Ühingu liige. Lisaks olen õppinud perelepitust, mille lõpetasin 2008.a. 2012.a. läbisin Tunnetekeskse teraapia koolituse. Tunnetekeskne teraapia (Emotionally Focused Therapy) on üks viis mõista täiskasvanutevahelisi armastussuhteid ja ravida sellega seotud stressi. Täiendasin ennast sellel suunal 2017.a. ja 2018.a., mil koolituse fookus oli teismeliste laste ja nende vanemate vahelise parema kontakti saavutamisel ning lisaks õppisime, kuidas suhet tervendada kui kõrvalsuhe on seda kahjustanud. 2013.a. õppisin Imago kliinilise sissejuhatava koolituse käigus, kuidas paare (laps-vanem, mees-naine) omavahel rääkima ja mõistma saab. Imago dialoog on selleks väga tõhus vahend. 2015.a. läbisin ärksameelsuse (mindfulness) kursuse, mille abil õpetada klientidel nende ärevust maandada potentsiaalselt ellu rohkem rõõmu tuua. 2015.a. sain grupijuhi tunnistuse ja sellest ajast koolitan 3-6 ja 8-12-aastaste sobimatult käituvate laste vanemaid programmi “Imelised aastad” raames. 2017.a. kevadel tunnistati minu kvalifikatsioon sertifikaadi vääriliseks ning alates 2019.a. novembrist olen sertifitseeritud teiste grupijuhtide coach. Sama koolituse raames õppisin motiveerivat intervjueerimist, mida on sobilik kasutada siis, kui inimesel on teatud muutuse ees kahetised tunded (tahaks muutust aga samas ei tahaks ka). Erik van der Elst Hollandist koolitas mind, kuidas tekitada koostööõhkkonda lahutatud lapsevanemate vahel, kelle vahel on tugev konflikt ning 2017.a. kevadel viisime õpitud metoodikaga läbi “Dialoog laste nimel” koolitusgrupi, mille käigus nägime ilmelisi muutusi. 2019.a. sügisel osalesin Tiiu Bolzmanni meistriklassis teemaks perekonstellatsioonid. See on väga hea viis emotsionaalseid peresidemetega seotud teemasid natuke kõrvalseisja pilguga vaadata. Nii võib ka teatud haigussümptomeid vaadelda. Kujutletavaid jutuajamisi ja mängulisust teraapias aitas oma töösse tuua 2022.a. läbitud psühhodraamat tutvustav koolitus. 2019.a. ja 2022.a. vastasin tarkvanem.ee vanemate küsimustele, mida oli üle 100 ning koostöö on jätkunud erinevate töölehtede loomisega.
Vabatahtlikuna olen 2008-2011 teinud koostööd Jüri Gümnaasiumiga, 2009-2014 Tallinna Lasterikaste Perede Liiduga ja 2010-2013 Avitusega. 2012-2014 kirjutasin tellimusel Delfi naistekale suhteteemadel ja 2013-2015 vastasin vastused.ee oma valdkonna küsimustele. 2014.a. jaanuaris käivitasin koos juhataja Pia Ruotsalaga EELK Perekeskuse, mis pakub perenõustamisteenust, on tänaseks aidanud üle  1500 inimest, on laienenud Tartusse, Haapsallu ja Jõhvi. 2015.a. koostasin suhtesobitusportaalile Teele ja Toots küsimustiku, mille abil inimesi omavahel sobitada. Järgnes TV3 telesaade “Abielus esimesest silmapilgust”, kus eesmärk oli sama: inimesed omavahel sobitada ning neid siis nende suhte arengul nõustada. Tegutsen koolitajana ja 2016.a. jõudsid vaatajateni kaks e-kursust ahsoo.ee keskkonnas: “Kas ja kuidas lahku minna?” ning “Kuidas hoida tundeid ja vältida kõrvalsuhte tekkimist?”
Nõustamiskeelena eelistan eesti ja inglise keelt. Vene keeles saan hakkama.
Nüüdseks olen kirjutanud kolm raamatut: “Suhteaudit: käsiraamat paaridele“, Bestselleri kirjanduskonkursi oma kategooria võidutöö “Kuidas hoida armastust?”, millest on olmunud kordustrükk ja e-raamat ning uus teos “Miks petetakse? Käsiraamat ennetuseks ja lahenduseks”. Hobina olen kirjutanud suheteteemalist blogi , kuhu viimasel ajal olen koondanud meedias kajastatu ning mille 2021 asendasin FB lehega. Olen kaasautor ajakirjale Eesti Naine.
Kõige rohkem on seni minu juurde leidnud tee inimesed, kelle jaoks on aktuaalne teema lahkuminek või lahusolek. Nad kas kaaluvad seda, soovivad seda võimalikult valutult teha või soovivad taas eksiga kokku saada. Aina sagedamini tuleb sisse petmise teemat: kas ja kuidas on sellest võimalik üle saada. Palju on kommunikatsiooniprobleeme ja tülitsemisteemat. Samuti on palju nõustamist olnud käitumisprobleemidega laste teemal.